GUTMEB Gaziantep Uluslararası Turizm, Konaklama ve Mutfak Sanatları Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi A.Ş.

Gastronomi Tesisleri İçin "Mesleki Yeterlilik Belgesi" Şartı

2023-03-22 13:09:02 tarihinde yayınlandı.

Mesleki Yeterlilik Belgeli Kişilere Gastronomi Tesisi Açabilme Ve Tesislerde Mutfak Şefi Olarak Çalışabilme İmkânı Getirildi

Sayın Üyemiz,

Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelik’te yapılan 16 Mart 2023 tarihli değişiklikle; gastronomi tesislerinin sağlaması gereken nitelikler arasına MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olma şartı da eklenmiştir.

Yapılan düzenleme ile gastronomi tesisi açılabilmek için tesis sahibi/ortağı ve bu tesislerde istihdam edilen mutfak şefi için gastronomi dalında, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca düzenlenen Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması şartı getirilmiştir.

Böylece, gastronomi alanında Mesleki Yeterlilik Belgesi vermeye yetkili GTO Mesleki Yeterlilik Merkezinde teorik ve uygulamalı sınavlara girerek gastronomi alanında Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanmış kişilerin gastronomi tesisi açabilmesinin ve gastronomi tesislerinde mutfak şefi olarak çalışabilmesinin önü açılmıştır.

Bu çerçevede, gastronomi sektöründe Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen Odamıza kayıtlı firma sahipleri ve firma çalışanları GTO Mesleki Yeterlilik Merkezi uzmanlarımızla ile iletişime geçebilirler.

 

Sözkonusu Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelikteki değişiklik detaylarına ulaşmak  için tıklayınız...

 

İletişim: GTO Mesleki Yeterlilik Merkezi  (İncilipınar Mh. GTO hizmet binası 4.kat)

Tel: 0552 832 88 27

Web: http://gutmeb.com.tr/